#Interview: Kees en Irma

Vijf jaar geleden had Kees Verhoeven nog een eigen praktijk voor Cesartherapie. Sinds 1 april is hij coördinator van Buurtbemiddeling Schiedam. ‘In 2016 werd ik buurtbemiddelaar in Rotterdam omdat ik eens wilde kijken of dit soort werk bij mij paste. En zie daar’, lacht hij, ‘het bleek een schot in de roos.’

Burenoverlast; waar mensen dicht op elkaar wonen komt het regelmatig voor. Huizen zijn soms gehorig, tuinen en balkons klein en galerijen of binnentuinen worden gedeeld. Dat kan leiden tot irritaties. Vaak durven mensen hun buren er niet op aan te spreken. Omdat ze denken dat het toch geen zin heeft. Of omdat ze bang zijn. Maar door een gesprek uit de weg te gaan kunnen kleine ergernissen uitgroeien tot hoog oplopende ruzies. ‘Onze vrijwilligers helpen mensen om wél met elkaar in gesprek te gaan’, legt Kees uit. ‘In 70% van alle gevallen blijken beide buren dan een prima oplossing te vinden.’

'Bij buurtbemiddeling helpen Schiedammers andere Schiedammers.'


Hoe werkt buurtbemiddeling?
‘Mensen kunnen rechtstreeks contact met ons opnemen, maar we krijgen bijvoorbeeld ook doorverwijzingen vanuit Woonplus. Na een bezoek aan de overlastmelder brengen onze vrijwilligers een bezoek aan de buren. We leggen de situatie uit, luisteren naar hun kant van het verhaal en vragen of ook zij openstaan voor een gesprek. Is dat het geval? Dan organiseren we een gesprek op een neutrale plek. Vaak een buurthuis. Onze vrijwilligers zijn daarbij aanwezig om het gesprek in goede banen te leiden. Lukt het om de communicatie te herstellen? Dan kunnen beide buren samen naar een oplossing zoeken. Met de afspraken die ze onderling maken, gaan ze vervolgens zelf aan de slag. Na een week of zes bellen we dan nog een keer na om te horen hoe het gegaan is.’

Professionele training
Irma is al twee jaar vrijwilliger bij Buurtbemiddeling Schiedam. In het dagelijks leven werkt ze als secretaresse. De combinatie bevalt haar uitstekend. ‘Ik had net mijn studie mediation afgerond en wilde bij buurtbemiddeling ervaring opdoen in het vak. Maar het is zoveel meer geworden dan dat. Het voelt ontzettend goed om me vrijwillig in te zetten voor mensen uit mijn eigen stad.’

Ze volgde net als alle andere vrijwilligers de verplichte CCV-erkende training voor Buurtbemiddelaars. Ook voor haar, met haar mediation diploma op zak, was deze heel waardevol. ‘Bij mediation zijn er al twee partijen die mee willen werken. Bij buurtbemiddeling meestal niet. De training is daar heel erg op gericht. Hoe benader je de buren? En hoe verkrijg je hun medewerking? Dat is echt een aparte tak van sport.’

‘De bovenburen wisten helemaal niet dat ze overlast veroorzaakten’

Haar mooiste ervaring tot nu toe? ‘We zijn een keer door een jong gezin benaderd dat last had van geluiden van de bovenburen. Beide gezinnen hadden elkaar nog nooit gesproken en daardoor liepen de frustraties steeds hoger op. Zo hoog dat de onderbuurman op een dag bij de bovenburen binnenstormde en hen heel erg aan het schrikken maakte. De onderburen besloten toen zelf om buurtbemiddeling in te schakelen, omdat ze inzagen dat de boel uit de hand begon te lopen. Wat de zaak zo mooi maakte, was dat we eigenlijk niks hoefden te doen toen ze elkaar uiteindelijk ontmoeten. De onderbuurman kwam binnen en bood direct zijn excuses aan! Het feit dat ze elkaar op neutraal terrein konden ontmoeten en dat wij structuur boden, was voldoende om met elkaar in gesprek te raken. Er werd afgesproken dat de bovenbuurman eens zou komen luisteren wat ze beneden hoorden. En dat deed hij. Hij had geen idee dat de geluiden zo hard doorklonken. Na het leggen van een ondervloer bleek de overlast weg. Zo simpel kan het dus zijn.’


We willen dat onze huurders zo fijn mogelijk kunnen wonen. Daarom bliezen we Buurtbemiddeling Schiedam in 2019 samen met de gemeente nieuw leven in. Denken we dat een overlastmelding door een goed gesprek met de buren kan worden opgelost, maar vindt iemand het moeilijk om die stap te zetten? Dan adviseren we om Buurtbemiddeling in te schakelen. Als de huurder dat wil, verzorgen wij ook de aanmelding.